Prevence je nejúčinnější a nejlevnější léčba

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

 

Naše dentální hygienistky Vás naučí správně čistit chrup a dásně a pomohou zuby udržovat tak, aby nebylo třeba složitých a často finančně nákladných rekonstrukcí

zubní kartáček

   Nejčastějším onemocněním dutiny ústní lze aktivně předcházet vlastním přičiněním - správnou technikou čištění zubů a dásní. Platí známé heslo "Čistý zub (dáseň) neonemocní". A je tomu skutečně tak. Zubní kaz i parodontitida (lidově paradentóza) jsou způsobeny dlouhodobým působením bakterií zubního povlaku (plaku).

 

Zubní plak

                      Plak

   Plak je bělavá hmota, která ulpívá nejčastěji ve žlábku mezi zubem a dásní, v mezizubních prostorech, později i na jiných místech. Nejedná se o zbytky jídla, jak se často pacienti domnívají, ale o kolonie bakterií, které se postupně organizují, stávají se lepivějšími a vůči tkáním agresivnějšími. Mineralizací plaku vzniká zubní kámen, který svým drážděním zánět dásní i okolní kosti ještě zhoršuje. Pokud vrstvu plaku rozrušíme, nebo úplně odstraníme čištěním, musí mikroorganismy začít od začátku a nemají potenciál škodit. Jestliže se na zubech nenachází vyzrálý plak, nevznikne zde ani zubní kámen.  S osvojením si správné techniky čištění zubů a s volbou vhodných pomůcek pro dentální hygienu Vám budou nápomocny naše dentální hygienistky.        

                           Zubní kazZubní kaz

   Pokud se plak v některých místech nedaří odstranit, bakterie pak zpracovávají zbytky nevyčištěné potravy (zejména cukr) a následně produkují kyseliny, které poškozují sklovinu. Poškození se nejprve projeví jako světle bílá skvrna, později se objeví typický otvor. Pokud se takový kaz neošetří včas, šíří se mikroorganismy stále hlouběji do zubu - k zubní dřeni (nervu). Poté následuje zánět dřeně a je nutno zub endodonticky ošetřit ("vytáhnout nerv") a dutinu co nejlépe utěsnit, aby se již žádné bakterie nemohly dostat skrz zub do kosti. Zub napadený kazem se stává měkkým a rozpadá se. Poté je nutné všechnu změklou hmotu odstranit až na pevný podklad a podle zachovaných tvrdých tkání se rozhodnout, zda lze ještě použít nějakou z výplní, nebo už je nutné protetické ošetření, či dokonce vytržení zubu.

Na videu odstraňujeme kaz pod zvětšením mikroskopu Carl Zeiss OPMI pico.

 

                           Parodontitida

(paradentóza, parodontoza, parodontitis)

   Parodontitida je zánětlivé onemocnění tkání, které obklopují zub. Je způsobena hlavně nedokonalým odstraňováním zubního plaku, později se přidává mechanické dráždění díky narůstání zubního kamene.

 

  

Zubní kámen vzniká mineralizací původně měkkého plaku, který byl snadno odstranitelný správným čištěním. Po delší době se v plaku vysráží minerály ze slin a vznikne tvrdý a ostrý zubní kámen, který "bodá" do dásní a přichycují se k němu další vrstvy bakterií.

 

 

   ParoZubní kámen, plak, parodontóza - parodontitida Brnodontitidě nejdříve předchází zánět dásně (gingivitida). Dáseň je oteklá, tmavě zbarvená, při dotyku a čištění zubů může krvácet. Pokud se příčina neodstraní, přechází zánět (který byl původně spuštěn jako obranná reakce pro zničení bakterií) na vlastní vazy zubu (spojují zub s dásní a kostí). Vazy se rozpouští a zub se stává viklavým, dásně ustupují a odhalují se zubní krčky. Dále se prohlubuje prostor mezi zubem a dásní (vzniká tzv. parodontální chobot), ze kterého je již odstranění plaku běžným čištěním velmi obtížné. V tomto stádiu je třeba využít odborného ošetření a kořeny v hloubce vyhladit buď ručně (oškrábání pomocí kyret) nebo jemněji  přístrojem Vector. Pokud nezasáhneme, přechází zánět i na kost a rozpustí ji také. V konečném stádiu drží zuby pouze za špičky kořenů a viklají se takovým způsobem, že neplní funkci.  Poté samy vypadnou nebo je raději vytrhneme, aby je pacient nespolkl nebo ještě hůře, nevdechl.

 

   Jako prevence važných stavů je vhodné navštěvovat dvakrát ročně dentální hygienistku.

 

  V případě, že se parodontální choboty vyskytují u všech zubů, odpovídá plocha, kterou pronikají bakterie do krve otevřené ráně o velikosti až cca 62 cm2. Bakterie a produkty zánětu se šíří krví do ostatnich orgánů a infekce může mít velmi závažné následky. Škodliviny poškozují vnitřní stěnu cév, kde se shlukují krevní destičky. Pravděpodobnost infarktu myokardu je u takových pacientů 1,5-2x vyšší, u mozkové mrtvice 2,8x. Tyto toxické látky v krvi zpomalují hojení ran, mají vliv u předčasných porodů a nízké porodní váhy novorozenců.  Parodontitida je rizikovým faktorem kardiovaskulárních chorob, bakteriální endokarditidy, revmatické artritídy, rakoviny horní části trávícího traktu a slinivky. Proto není vhodné toto onemocnění podceňovat, přestože PARODONTITIDA OBVYKLE NEBOLÍ !!! O parodontitidě nám může napovědět zápach z úst (halitoza), který však pacient obvykle sám necítí. Proto by na to měl být upozorněn svým okolím.

 

Pomůcky zubní hygieny

v Zubní ordinaci Brno - MUDr. Tomáše Sojky

DENTAMEDIKA.cz

 

   Z uvedeného je zřejmé, že kazu, parodontitidě, ale i jinýn onemocněním lze velmi účinně předcházet správným čištěním zubů, dásní a jazyka. Existuje mnoho preparátů, které léčbě napomáhají, jako jsou zubní pasty, ústní vody a gely. Některé zvyšují odolnost skloviny vůči kazu působením fluoridů, jiné potlačují  růst bakterií působením chemických látek (mezi nejůčinnější patří výrobky s chlorhexidinem, ale jsou i jiné). Lidé se občas domnívají, že zuby není třeba čistit, když si místo toho vypláchnou ústní vodou. To je velký omyl. Jednak nejsou všechny ústní vody stejně účinné, ale ani ty silnější neproniknou až k zubu, pokud je již vrstva plaku větší a vyzrálá. Proto je na prvním místě mechanické odstranění plaku. K tomu je třeba správný zubní kartáček (jemný, ale hustý) a vhodná technika čištění. Nezbytné jsou mezizubní kartáčky jejichž průměr změříme při vstupním vyšetření (jsou vhodné na zadní zuby, které mají osmičkový průřez kořene) a správně zavedená a ohnutá mezizubní nit pro řezáky a špičáky (průřez kořene je u nich oválný nebo kruhový).

 

Nová služba pacientům: Osvědčené pomůcky dentální hygieny, pro které jsme Vás v předchozích letech posílali do lékárny, můžete nyní zakoupit přímo v naší Zubní ordinaci Brno.