Digitální rentgen (RTG)

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

 

   Rentgenové záření nám umožňuje zobrazit tkáně, které jsou jinak pouhým zrakem a neinvazivním postupem nevyšetřitelné. Nejlépe se  zobrazují tkáně tvrdé - tj. ve stomatologii zub, kost a popřípadě patologické útvary s minerálním základem. 

 

   U zubů  nás mimo jiné zajímá oblast mezizubní, kde může být skryt kaz.  Dále rozsah a uložení kazů ve vztahu k dřeňové dutině - nervu. Tvar a počet kořenů a průběh kořenových kanálků, atd.

 

                  

           Obr. 1 - Při klasickém vyšetření vypadá             Obr. 2 - Stejný zub (horní pětka)

             zub celistvě. O přítomnosti kazu nám                na RTG. Vidíme rozsáhlý kaz (tmavý), 

                  může napovědět jen nenápadná                  blížící se k nervu. Velký kaz je také na

                      změna barvy (zesvětlení)                          vedlejším zubu. (Foceno z monitoru)

 

 

   U kosti se obvykle díváme na její ústup při parodontitidě, záněty na hrotech kořenů při periodontitidě, neprořezané zuby moudrosti, patologie čelistních dutin, patologie čelistních kloubů, atd.

 

 

                RTG senzor - Dr. Suni    RTG - software        Dr. Suni - nejtenčí RTG senzor

                Obr. 3-4-5 - V naší Zubní ordinaci  Brno používáme digitální senzor Dr. Suni,

             u nějž je kvalitní zobrazení samozřejmostí. Je nejtenčí na světě a má zaoblené rohy.

                      To nám umožňuje dobrou manipulaci v ústech a komfort pro pacienta.

                Nastavení RTG (a tudíž nejlepší ostrost obrazu při použití nejmenší dávky) nám

                             v pravidelných intervalech kontroluje a seřizuje odborný servis.

 

 

   Pro lepší diagnostickou hodnotu rentgenových snímků a ještě menší zátěž pacientů jsme místo staršího typu rentgenu pořídili špičkový intraorální rentgen RXDC HyperSphere. Specificky koncipovaná hlava rentgenu pro digitální rentgenové zobrazování v kombinaci s nejmenším možným ohniskem pro intraorální zobrazování (0,4mm) a možností nastavení napětí na rentgence garantuje ostrý obraz. Plně otočný kulový kloub je revoluční v každém směru. Rentgenová hlava se volně otáčí kolem koule tak, že je prakticky možné dosáhnout jakékoliv pozice. Automatické citlivé dotekové zařízení na zajištění/ odjištění hlavice rentgenu pomocí magnetické brzdy umožní její snadné přemístění mezi expozicemi. Přístroj se ovládá bezdrátově.

 

 

                           

Obr. 6 - RXDC HyperSphere

 

 

   Je známo, že větší dávky RTG záření působí na tělo negativně. Donedávna se pro zachycení RTG paprsku po průchodu tkáněmi používal klasický film. Dnes máme k dispozici digitální senzory, které jsou mnohem citlivější. Mají mnoho výhod, z nichž ta největší je mnohonásobné snížení potřebné RTG dávky. Takový snímek je ihned k dispozici (nemusí se vyvolávat), na monitoru jej vidíme zvětšený, pomocí softwaru jej můžeme ještě více zpřehlednit, přeposílat na jiná pracoviště, tisknout...

 

                                                                   

 

   Tohoto vyšetření se není třeba dogmaticky obávat. Uvědomme si, že  RTG záření není pouze uměle vyvolané, ale v přírodě se vyskytuje přirozeně a jeho působení jsme  vystaveni stále (záření z kosmu). Naše tělo disponuje procesy, které se s ním dokáží vyrovnávat. Ač je RTG dávka potřebná k použití klasického filmu považována za bezpečnou, díky digitálnímu senzoru je mnohem menší a v případě potřeby můžeme zhotovit několik digitálních snímků při stejné expozici.  Indikace k RTG by však měla být vždy opodstatněná.